Bahçe Sınırlayıcı

Bahçe kenarları - kullanılan stiller, şekiller ve malzemeler - iyi bir bahçe tasarımının daha az göz alıcı, ancak daha az önemli olmayan özelliklerinden biridir. İfade bitkileri ve yapılar ilgi odağı olsa da, iyi bir bahçe kenarı ve bahçe yataklarının şekli güzel tasarlanmış bir bahçe için temeldir.
 

Son Teknoloji Kenarlar

Geleneksel bahçelerde, çimin bahçe yatağına taşmasını önlemek için hafif bir eğimle kürekle kesilmiş bir kenar bulunurken, seksenli yılların bahçelerinde dekoratif bir ifade olarak bahçe kenarlarında tuğla ve kaldırım taşları kullanılmıştır. Bunun aksine, modern bahçe yatakları çok daha yumuşak kenarlara sahiptir. Bitkiler çimin hemen kenarından kabarır ve ideal olarak görünürde bir malç zerresi bile yoktur. Çimlerin bahçenin içine geçmesini veya bitkilerin çimlerin üzerinde çok fazla ilerlemesini önlemek için, yatakları tanımlamak için sınırlayıcı kullanırız, ancak modaya uygun kenar asla görülmez. Genellikle 6mm-10mm kalınlığında galvaniz veya korten kullanırız. Bahçenin gerçek görsel kahramanlarından odağı uzaklaştırmadan bahçeyi ve çimleri kontrol altında tutmak için gizlice gömülür.

 

Yükseltilmiş ve Gömme Kenar

Modaya uygun olmasının yanı sıra, gömme kenarlar yükseltilmiş kenarlardan çok daha pratiktir. Çimleri çevreleyen dikey bir kenar, bakım açısından tam bir kabus olacaktır. Kenara kadar biçemezsiniz, bu da çim biçme makinesine zor ve dağınık bir iş bırakır. Yükseltilmiş kenarlı bahçe yatakları ayrıca bir alanı görsel olarak daraltabilir, bu da özellikle avlu bahçelerinde ve benzerlerinde zararlıdır.

Bununla birlikte, kumtaşı gibi belirgin bir malzemeden yükseltilmiş bir kenar, bir yolu sınırlarken iyi görünebilir. Bazen tuğla kenarı olan eski bir bahçeyle çalışıyorsak, tutarlılık için bunu devam ettirebiliriz. Ancak muhtemelen başka bir yerde daha modern bir gömme galvaniz veya korten kenarla kontrast oluşturabiliriz.

Modern bir ortamda, bazen çelik veya korten kenarları 300 mm-400 mm yüksekliğinde küçük istinat duvarları veya basamak yükselticileri olarak da kullanırız. Bu teknik olarak kenardır, ancak bir bahçede estetik bir mimari özellik olarak kenardır.

Bahçe Şekilleri

Resmi bahçelerde düz çizgiler hakimdir, ancak gayri resmi bahçeler yuvarlak kenarları ve geniş kıvrımları davet eder (Bu arada, modern çelik kenarlarla elde edilmesi çok daha kolay olan bir etki). Daha yumuşak, daha romantik bir tarz olan ve çağdaş bir evin keskin hatlarıyla güzel bir tezat oluşturan kavisli bahçe yatağının büyük hayranlarıyız.

Kavisli bahçe yatakları, garip şekilleri ve garip köşeleri gizlemek için de mükemmeldir. Kare kenarlı bahçeler garip şekilli bir bloğu vurgulamaktan başka bir şey yapmazken, kavisli bir yatak (ve bazı akıllı bitki katmanları) bunu gizlemek için çok daha iyi bir iş çıkarır.

 

Leave a Reply