Londra’daki Gökyüzü Penceresi

 

Güney Londra’da yerel bir stüdyo olan Oliver Leech Architects, bir Viktorya dizi evini genişleterek, merkezinde bir çiçekli çayır çatısı manzarası sunan dört metre genişliğinde bir gökyüzü penceresi ekledi.

Herne Hill’in Şairler Köşesi koruma alanında bulunan bu ev, 19. yüzyılın sonlarına ait binanın karakterini korurken “bağlantısız ve karanlık” iç mekanlarını açma göreviyle stüdyoya verildi.

Doğal ışığı önceliklendirerek Oliver Leech Architects, zemin katı genişleterek açık bir yaşam, yemek ve mutfak alanı yarattı. Bu alan, büyük bir gökyüzü penceresi ve bir avluyu gören bir pencere oturuşu ile mevcut binayla buluşuyor.

London home extension interior by Oliver Leech Architects
Dört metre genişliğindeki bir gökyüzü penceresi, çatı üstündeki çayır manzarasını sunuyor.Kurucu Oliver Leech, Dezeen‘e şunları söyledi:

“Doğal ışık, evlerimizi tasarlarken düşündüğümüz en önemli tema ve tasarım aracıdır.”

“Burada ışığı, daha karanlık bir koridor aracılığıyla sizi eve çekmek ve evin merkezindeki devasa sabit bir gökyüzü penceresine doğru yönlendirmek için kullandık.”

“Bu merkezi gökyüzü penceresini, yeni evin merkezi çekirdeği olarak gördük ve etrafında tüm ana mekanları oluşturduk,” diye ekledi.

Kitchen interior of London home by Oliver Leech Architects
Zemin kat genişletilmiş bir oturma, yemek ve mutfak alanına ev sahipliği yapıyor. Evin ön odalarının düzeni büyük ölçüde aynı kalırken, şimdi büyük yeni oturma alanına açılıyorlar ve tam boy sürgülü cam kapılardan geçilerek beton ve tuğla bir avlu bahçesine erişiliyor.Uzantı kendisi, ek bir tavan yüksekliği sağlamak için 40 santimetre alçaltılmıştır ve seviye değişikliği, merkezi gökyüzü penceresinin altındaki bir set meşe basamaklarla aşılıyor.Bu gökyüzü penceresi, ek uzantının çatısına dikilen yabani çiçekleri görmek için öne eğiliyor ve pencere çevresinde kıvrılan kireçli tavan tarafından çerçevelenen bir görünüm sunuyor.

Genişletme bölümünde, yemek masası ve mutfak için ek doğal ışık sağlayan ikinci bir çatı penceresi bulunmaktadır. Mutfak tezgahları derin yeşil renkte ve damarlı mermer tezgahlarla kaplanmıştır.

Bu (Çatı penceresi), Leech’in ifadesine göre, “Yemek ve mutfak alanlarına bir dilim güneş ışığı getirmek ve gün boyunca tamamen farklı aydınlatma koşulları sunmak için tasarlandı.”

“Evi doğaya bağlamak önemlidir ve bu da bunu küçük bir şekilde başarmak için tasarlanmıştır.”

Kitchen interior of home extension in south London
Beyaz duvarlar, evin her yerindeki yeşil ve mavi yüzeylerle kontrast oluşturuyor.

Yemek masasının yanında uzun bir pencere koltuğu, güneşken beton bir avludan başlayarak bahçenin sonundaki döşenmiş tuğla oturma alanına kadar uzanan basamaklı bir tuğla çiçek yatağını gözlemlemek için bir alan sağlar.

İlk katta; iki küçük yatak odası, daha büyük bir banyolu oda ile değiştirilmiş bir misafir yatak odası ve ek bir banyo bulunmakta. İki çocuk yatak odası ikinci katta yer almaktadır.

Tüm evin genelinde, müşterinin eşyalarına ve sanat eserlerine “sakin bir arka plan” sağlamak için genellikle beyaz renk paleti derin yeşil ve mavi tonlarla noktalı bir şekilde kullanılmıştır.

Exterior view of London home extension by Oliver Leech Architects
Uzantı, arka avluyu gören bir pencere oturma alanını içeriyor.

Fotoğraflar Jim Stephenson tarafından çekilmiştir.


Proje Bilgileri

Client: Nick ve Rebecca Croome

Mimar: Oliver Leech Architects

İç mimarlık: Oliver Leech Architects

Yapısal Mühendis: Croft Structural Engineers

Ana Yüklenici: Sutton Construction

Planlama Danışmanı: Jacquie Andrews

Stilist: plainHjem studio

Aydınlatma: Astro Lighting

Mutfak: Hush Kitchens

Beton Zemin: Steysons

Alüminyum Camlar: Maxlight

Ahşap Camlar: Bois Rois

Marangozluk: Weymont & Wylie

Fayanslar: Domus, Habibi, Marrakech Design

Ahşap Zemin: Reevewood

Tuğlalar: Weinerberger

Kaynak: dezeen.com

 

Leave a Reply